Trajnostna forma
Nova stranka me kontaktira in običajno se na prvem srečanju najprej pogovoriva.
Zanima me, zakaj je sploh poiskala mojo pomoč in kakšni so njeni cilji, želje, omejitve in življenjske navade.
Želim namreč dobiti vsaj približno sliko, kdo ta oseba je; predvsem zato, da lažje oblikujem svoje nasvete in priporočila.
Zakaj?
Kaj bi morali ljudje početi, da bi prišli v “optimalno” telesno formo, je jasno in znanstveno dokazano. Ni pa to možno takoj in direktno vpeljati v življenje vsakega. Obstajajo namreč omejitve, ki jih ne gre zanemarjati. Težko je življenje iz danes na jutri obrniti na glavo in veliko bolj preudarno je, če se procesa preoblikovanja življenjskih navad lotevamo postopoma.
“Trajnostna forma” je tista fizična pripravljenost (kombinacija kondicije in fizične moči, če rečemo zelo preprosto), ki jo človek lahko ohranja, brez da bi za to moral nenehno biti boj z občutkom žrtvovanja in prisile, ki jo - resnici na ljubo, za večino - dobra fizična pripravljenost terja.
Večina namreč doživlja trening kot prisilo in nekaj, “kar je pač potrebno narediti”. V tem oziru skušam jaz - kot trener - oblikovati pristop, ki človeku postopno in po sprotnih etapah omogoča prilagoditev, ki je istočasno koristna in katero lahko izvaja brez motenj.
Najslabše je namreč, če si na začetku preoblikovanja življenjskih navad postavimo previsoke cilje in zatem hitro obupamo, ker so bili slednji nerealno postavljeni.
Ko torej pridemo do odločitve, da hočemo nekaj spremeniti, moramo najprej realno oceniti, kaj lahko v okviru danih možnosti redno in dosledno izvajamo.
In zatem gradimo dalje.